Hobimeresõit

Paadiomanikud hindavad väikesadamaid

Varbla sadam - Foto: Mailiis Ollino

Varbla sadam – Foto: Mailiis Ollino

Väikesadamate Reiting 2022 – mis see on?

Väikesadamate Reiting on väikeste külalissadamate hindamisprojekt, mille raames eesti paadiomanikud hindavad hooaja vältel maist – oktoobrini paadiomaniku pilgu läbi külalissadamate pakutavaid teenuseid ja lisavad ka oma isikliku mulje sadamast. Et tekiks kiire seos  – see on nagu Michelini tärnid restoranimaailmas, mis muide sellel aastal jõuab ka esimest korda Eestisse.

Kuidas sai alguse?

Väikesadamate Reitingu idee sündis tegelikult juba aasta tagasi aprillis, kui Eesti paadimüüja JMK Marine lõi Facebooki grupi nimega „Eesti Paadiomanike Klubi“  https://www.facebook.com/groups/paadiomanikeklubi

Suur soov oli paadiomanikele pakkuda toetavat keskkonda, et nad ei jääks üksi pärast paadiostu. Esimesel hooajal oli eesmärgiks pakkuda lihtsal kujul harivat, abistavat ja silmaringi laiendavat informatsiooni.

Praegu on aeg igati soodne uuteks algatusteks – merenduse vastu huvi suureneb, paadiomanikke tuleb juurde ja sadamad arenevad. Inimesed oskavad teadlikult hüvesid nautida ning teiselt poolt on soov ka omalt poolt vastu anda parema tuleviku hüvanguks. Siit ka idee, et paadiomanik külastab sadamat, naudib külalislahkust ja tagasisidet andes saab panustada sadama arengusse.

Teeme seda nii, et meil on seejuures tore ja põnev! Kõige tähtsam on algust teha ja aja jooksul jõuame areneda.

Väikesadamate Reiting 2022 on loodud eesmärgiga luua väärtust kõikidele osapooltele:

Paadiomanike kasu

 • Võimalus avastada uusi sadamaid ja positiivselt üllatuda
 • Innustab külastama ka vähemtuntud väikesadamaid
 • Anda oma panus väikesadamate arengusse
 • Jagada kasulikku infot ka teiste meresõpradega

Sadamate kasu

 • Võimalus saada rohkem paadiomanike tähelepanu ja uusi kliente
 • Saada kasulikku tagasisidet ja ideid edasiseks arenguks
 • Koduriigi paadiomanike tunnustus on usalduse märgiks ka välisturistile

Milliseid sadamaid hindame?

Projekti raames hindame väikeseid külalissadamaid –  see on sadam või jahisadam, mis võtab vastu ka mujalt tavaliselt lühiajaliselt saabuvaid väikelaevu ja pakub neile mitmesuguseid tasulisi tugiteenuseid. Praegu on nimekirjas 77 sadamat (allikas sadamaregister), kui selgub, et mõni väikesadam on veel kahe silma vahele jäänud, siis lisame juurde.

Mille põhjal hindame?

Küsimused on koostatud 5 kategoorias: 

 • Ohutu sildumine,
 • Ohutusega ja turvalisusega seotud teenused sadamas,
 • Harrastusmeresõitjale vajalikud tugiteenused,
 • Mugavusteenused,
 • Paadiomaniku isiklik mulje sadamast.

Küsimustiku koostamisel võtsime aluseks riikliku dokumendi „Väikesadamate soovituslik teenusstandard“, mis on koostatud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt väikesadamate võrgustiku loomise kava raames. Selle eesmärgiks oli ühtlustada väikesadamates pakutavate teenuste valikut ja luua ühtset kuvandit Eesti väikesadamatest.

Mugavusteenuste osas lähtusime sellest, mida grupis paadiomanikud on öelnud, milliseid lisateenuseid peetakse oluliseks sadama külastusel.
Näiteks merd mööda tulles kindlasti korralik sissesõidu juhend sadama kodulehel. Sadamas nii enda kui aluse tankimisvõimalus. Ööbima jäädes võiks olemas olla kaldavool ja wifi, pesemisvõimalus – ideaalis ka saun. Maismaad mööda treileriga tulles on oluline hea parkimiskorraldus ja läbimõeldud slipp omaette kaiga. Lisateenusena jalgratta/tõuksirent oleks tervitatav, eriti kui sadamas kohapeal puudub toitlustus. Hea oleks kui oleks grillimisalused, sest grilli on üsna tüütu lahti ja kokku pakkida.

Toodi ka välja, et külaliskohtade ümbruses võiks olla elementaarne ruum manööverdamiseks.  Kõrvalistel isikutel peaks olema piiratud juurdepääs kaidele. Öörahu võiks austada, sest inimesed ööbivad suvisel ajal oma paadis.

Tundub mahukas, aga tegelikult ei ole küsimustik pikk, seda on mugav täita ja võtab vaid paar minutit aega.

HEA PAADIOMANIK, HINDA SADAMAT ja ANNA OMA PANUS
Eesti külalissadamate populariseerimiseks ja arenguks!

Tulemused avaldame hooaja lõpus

Hooaja lõpus s.o. oktoobris saame välja kuulutada Eesti Paadiomanike Klubi poolt tunnustatud külalissadamad, mis saavad pärjatud Eesti Paadiomanike lemmik Külalissadam 2022 tunnistuse ja märgiga. Lisaks saavad sadamad paadiomanike poolt vabas vormis antud tagasiside, mis on kindlasti väärtuslikuks sisendiks järgmiste arenguplaanide tegemisel.

Kõik Eesti paadiomanikud on oodatud sadamaid hindama

See tore projekt saab õnnestuda ideaalsel kujul vaid siis, kui Eesti paadiomanikud sellega kaasa tulevad!

Oleme teinud ankeedi täitmise hästi mugavaks ja arvestanud sellega, et meie paadiomanikud on valdavalt mehed, kes oma olemuselt ei ole maailma kõige aktiivsemad küsimustike täitjad. 😊

Me usume ja loodame, et tänane paadiomanik soovib anda oma panuse Eesti väikesadamate tutvustamiseks, populariseerimiseks ja arenguks! Siin on mängus ka paadiomaniku enda kasu – loodetavasti ootabki meid mõne aasta pärast iga 30 meremiili järel täisteenust pakkuv mugav külalissadam.

Sadamate hindamisprojektis on oodatud osalema kõik paadiomanikud, kes seda soovivad. Jagame vastavat infot ka sadamatele ja aitame neil tagasiside andmise võimalust oma klientidele reklaamida. Usume, et iga edumeelne sadam on sellest huvitatud!

Sadamad on kantud kaardile, aga saab kasutada ka otsingu kasti konkreetse sadama leidmiseks. Küsitlusvormi link avaneb sadama nime all.

Küsimustikku on väga mugav täita ja see võtab aega vaid paar minutit.

Kui sa veel ei ole Eesti Paadiomanike Klubi Facebooki grupi liige, siis oled teretulnud liituma meiega:
https://www.facebook.com/groups/paadiomanikeklubi

HEA PAADIOMANIK, HINDA SADAMAT ja ANNA OMA PANUS
Eesti külalissadamate populariseerimiseks ja arenguks!

Tagasi

Seotud postitused