Hobimeresõit

Paadiomanikud hindavad väikesadamaid

Kõiguste sadam – Foto: Alar Truu

Väikesadamate Reiting – mis see on?

Väikesadamate Reiting on väikeste külalissadamate hindamisprojekt, mille raames Eesti paadiomanikud hindavad hooaja vältel maist – oktoobrini paadiomaniku pilgu läbi külalissadamate pakutavaid teenuseid ja lisavad ka oma isikliku mulje sadamast.

Kuidas sai alguse väikesadamate hindamine?

Väikesadamate Reitingu idee sündis 2022. aasta alguses, kui Eesti paadimüüjal JMK Marine oli oma loodud Facebooki grupiga „Eesti Paadiomanike Klubi“ esimene aastaring edukalt täis saanud. Suur soov oli paadiomanikele pakkuda toetavat keskkonda, et nad ei jääks üksi pärast paadiostu – et oleks koht, kus küsida nõu, lihvida meresõidu teadmisi ja jagada koos ühist kirge. Juba teisel hooajal jõudsimegi väikesadamate hindamisprojektini.

Paadiomanike klubiga saad liituda siit:

https://www.facebook.com/groups/paadiomanikeklubi

Praegu on aeg igati soodne uuteks algatusteks – merenduse vastu huvi suureneb, paadiomanikke tuleb juurde ja sadamad arenevad. Inimesed oskavad teadlikult hüvesid nautida ning teiselt poolt on soov ka omalt poolt vastu anda parema tuleviku hüvanguks. Siit ka idee, et paadiomanik külastab sadamat, naudib külalislahkust ja värske pilguga tagasisidet andes saab panustada sadama arengusse.

Teeme seda nii, et meil on seejuures tore ja põnev! Kõige tähtsam on algust teha ja aja jooksul jõuame areneda.

Väikesadamate Reiting on loodud eesmärgiga luua väärtust kõikidele osapooltele:

Paadiomanike kasu

 • Võimalus avastada uusi sadamaid ja positiivselt üllatuda
 • Innustab külastama ka vähemtuntud väikesadamaid
 • Anda oma panus väikesadamate arengusse
 • Jagada kasulikku infot ka teiste meresõpradega

Sadamate kasu

 • Võimalus saada rohkem paadiomanike tähelepanu ja uusi kliente
 • Saada kasulikku tagasisidet ja ideid edasiseks arenguks
 • Koduriigi paadiomanike tunnustus on usalduse märgiks ka välisturistile

Milliseid sadamaid hindame?

Projekti raames hindame väikeseid külalissadamaid –  need on sadamad või jahisadamad, mis võtavad vastu ka mujalt tavaliselt lühiajaliselt saabuvaid väikelaevu ja pakuvad neile mitmesuguseid tasulisi tugiteenuseid. Praegu on nimekirjas 80 sadamat (allikas sadamaregister), kui selgub, et mõni väikesadam on veel kahe silma vahele jäänud, siis lisame juurde.

Mille põhjal hindame?

Küsimused on koostatud 5 kategoorias: 

 1. Ohutu sildumine,
 2. Ohutusega ja turvalisusega seotud teenused sadamas,
 3. Harrastusmeresõitjale vajalikud tugiteenused,
 4. Mugavusteenused,
 5. Paadiomaniku isiklik mulje sadamast.

Väikesadamate hindamine

Küsimustiku koostamisel võtsime aluseks riikliku dokumendi „Väikesadamate soovituslik teenusstandard“, mis on koostatud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt väikesadamate võrgustiku loomise kava raames. Selle eesmärgiks on ühtlustada väikesadamates pakutavate teenuste valikut ja luua ühtset kuvandit Eesti väikesadamatest.

Mugavusteenuste osas lähtusime sellest, mida grupis paadiomanikud on öelnud, milliseid lisateenuseid peetakse oluliseks sadama külastusel.
Näiteks merd mööda tulles kindlasti korralik sissesõidu juhend sadama kodulehel. Sadamas nii enda kui aluse tankimisvõimalus. Ööbima jäädes võiks olemas olla kaldavool ja wifi, pesemisvõimalus – ideaalis ka saun. Maismaad mööda treileriga tulles on oluline hea parkimiskorraldus ja läbimõeldud slipp omaette kaiga. Lisateenusena jalgratta/tõuksirent oleks tervitatav, eriti kui sadamas kohapeal puudub toitlustus. Hea oleks kui oleks grillimisalused, sest grilli on üsna tüütu lahti ja kokku pakkida.

Toodi ka välja, et külaliskohtade ümbruses võiks olla elementaarne ruum manööverdamiseks.  Kõrvalistel isikutel peaks olema piiratud juurdepääs kaidele. Öörahu võiks austada, sest inimesed ööbivad suvisel ajal oma paadis.

Tundub põhjalik, aga tegelikult ei ole küsimustik pikk, seda on mugav täita ja võtab vaid 2-3 minutit aega.

HEA PAADIOMANIK, HINDA SADAMAT ja ANNA OMA PANUS
Eesti külalissadamate populariseerimiseks ja arenguks!

Tulemused avaldame hooaja lõpus

Hooaja lõpus s.o. oktoobris saame välja kuulutada Eesti Paadiomanike Klubi poolt tunnustatud külalissadamad, mis saavad pärjatud Eesti parim külalissadam 2023 ja „Tunnustatud külalissadam 2023 tunnistuse ja märgiga. Lisaks saavad sadamad paadiomanike poolt vabas vormis antud tagasiside, mis on kindlasti väärtuslikuks sisendiks järgmiste arenguplaanide tegemisel.

Eesti paadiomanike lemmikud väikesadamad eelmisel hooajal:

TOP 1 – KÕIGUSTE SADAM – Parim külalissadam 2022

TOP 2 – SÕRU SADAM – Tunnustatud külalissadam 2022

TOP 3- NAISSAARE SADAM – Tunnustatud külalissadam 2022

Kõik Eesti paadiomanikud on oodatud sadamaid hindama

Sadamate hindamisprojektis on oodatud osalema kõik paadiomanikud, kes seda soovivad. Seega jaga seda infot ka teistele ja kutsu üles hooaja jooksul ankeete täitma.  Sel aastal loosime välja ka tagasiside andjate vahel iga kuu maist kuni augustini sadamate poolt pakutavaid tasulisi teenuseid.

Oleme teinud ankeedi täitmise hästi mugavaks. Sadamad on kantud kaardile, aga saab kasutada ka otsingu kasti konkreetse sadama leidmiseks. Küsitlusvormi link avaneb sadama nime all.

Küsimustikku on väga mugav täita ja see võtab aega vaid 2-3 minutit.

Usume siiralt, et tänane paadiomanik soovib anda oma panuse Eesti väikesadamate tutvustamiseks, populariseerimiseks ja arenguks! Siin on mängus ka paadiomaniku enda heaolu – loodetavasti ootabki meid mõne aasta pärast iga 30 meremiili järel täisteenust pakkuv mugav külalissadam.

Kui sa veel ei ole Eesti Paadiomanike klubi Facebooki grupi liige, siis oled teretulnud meiega liituma:

HEA PAADIOMANIK, HINDA SADAMAT ja ANNA OMA PANUS
Eesti külalissadamate populariseerimiseks ja arenguks!